Viete, ktoré sladké slovenské špeciality sú chránené v EÚ?
V súčasnosti, keď cestovanie nie je vyhľadávané ani úplne povolené, je myšlienka na pekné miesta a zážitky príjemná a lákavá. Možno už teraz snívate a robíte si plány na budúce výlety a spoznávanie Slovenska a sveta. Zážitky sú však najintenzívnejšie, keď ich vychutnávame viacerými zmyslami. A gastronómia dnes už ku komplexnému zážitku spoznávania jednoznačne patrí. Chcem vám preto priblížiť príbeh nielen chutných ale aj úspešných sladkých špecialít pochádzajúcich z okrajových regiónov Slovenska. Možno vás navnadí na výlet do týchto oblastí alebo aspoň budete vedieť, čo pri návšteve daného regiónu nesmiete zabudnúť ochutnať. Rozmýšľate o akých špecialitách dnes bude reč? Pozývam vás objaviť voňavý Skalický trdelník a tradičný Hrušovský lepník.
Čo majú spomedzi regionálnych špecialít spoločné Skalický trdelník a Hrušovský lepník?
Odpoveď možno nie je priamočiara, zato je však veľmi jednoduchá. Spolu s Bratislavskými rožkami, ktorých zaujímavý príbeh som vám priblížila v samostatnom článku, majú tieto tradičné slovenské špeciality niečo spoločné. Dokázali by ste to uhádnuť? Sú to slovenské sladké delikatesy z kategórie „Chlieb, pečivo, koláče, cukrárske výrobky, sušienky a ostatný pekárenský tovar“, ktoré sú v rámci Európskej únie chránené alebo čakajúce na registráciu. Možno ste sa niekedy stretli s tým, že na obale potraviny bolo uvedené špeciálne označenie znázorňujúce, že daný výrobok je chránený a pri jeho výrobe museli byť splnené špecifické požiadavky.
Zo všetkých slovenských potravín bol európskym označením ako prvý chránený Skalický trdelník, ktorý získal chránené zemepisné označenie v roku 2007. Nasledoval ho Bratislavský rožok zaregistrovaný ako zaručená tradičná špecialita v roku 2012. Nováčikom v tejto skupine by sa mohol stať Hrušovský lepník, pre ktorý bola podaná žiadosť o registráciu chráneného zemepisného označenia v roku 2018. Vďaka týmto označeniam sú dané výrobky chránené proti zneužitiu a napodobňovaniu a vy tak máte istotu, že kupujete skutočný originál.
Jedinečný Skalický trdelník
Keď sa povie Skalica, mnohí si okrem vína určite spomeniete na Skalický trdelník. Niekto z vás vari nepozná túto tradičnú špecialitu? Táto sladká delikatesa z jemného kysnutého cesta má dlhú tradíciu a je typická nielen pre Skalicu, ale aj región Záhorie. Skalický trdelník získal v roku 2007 ako prvá slovenská regionálna špecialita ochranné zemepisné označenie v rámci celej Európskej únie. Tým sa vymedzila zemepisná oblasť okresov Skalica a Senica, kde sa pravý Skalický trdelník môže vyrábať.
Skalický trdelník má tvar dutého valca, ktorý je žltý zvnútra, ale zlatohnedý na povrchu. Vykysnuté cesto sa namotá na trdlo, odkiaľ pochádza aj názov trdelník, na ktorom sa podľa pôvodnej tradície pečie nad rozžeravenými uhlíkmi. Pre dosiahnutie vláčneho dopečeného a zvonka chrumkavého cesta je potrebné trdelník neustále otáčať a občasne pomastiť. Skalický trdelník neodolateľne vonia a chutí po sekaných vlašských orechoch, vanilke či škorici, v ktorých sa spolu s mletým a vanilkovým cukrom na záver obalí.
Kde sa pečie tradičný Skalický trdelník?
Výroba Skalického trdelníka začala už koncom 18. storočia. Navinúť sladké kysnuté cesto na drevenú tyč bol nápad kuchára grófa Jozefa Gvadániho. Ten prekvapil grófa delikatesou, ktorá sa mu zapáčila a pomaly sa začala dostávať do povedomia jeho hostí. Gróf poskytol svoj recept skalickým františkánom, ktorí ho začali piecť vo Františkánskom kláštore a udržiavali tradíciu pečenia tejto regionálnej špeciality počas celého 19. storočia. Ponúkali trdelník na stretnutiach predstaviteľov kláštorov františkánskej provincie aj na procesiách, ktoré v Skalici organizovali. Neskôr sa Skalický trdelník ponúkal aj návštevám na radnici a v 20. storočí piekli trdelník v desiatke skalických domov. Až následne začali vznikať viaceré prevádzky, ktoré sa venujú pečeniu a predaju Skalického trdelníka.
Dnes je pravý Skalický trdelník turistickým lákadlom. Mesto Skalica preto zriadilo originálnu výrobňu a predaj Skalického trdelníka priamo v nádherných historických priestoroch Františkánského kláštora. V rámci rekonštrukcie tohto františkánskeho komplexu bola v jednej z miestností kláštora zriadená tzv. čierna kuchyňa, v ktorej v súčasnosti prebieha výroba trdelníkov pôvodným spôsobom, a kde je možné si trdelník aj priamo zakúpiť. Dokonca sa v Skalici pravidelne v máji koná festival Trdlofest.
Už ste hľadali recept na pravý Skalický trdelník?
Napriek tomu, že existuje viacero domáckych spôsobov pečenia tejto špeciality, jeho originálna receptúra asi ostane tajomstvom. Keďže však nie je jednoduché len tak kedykoľvek zbehnúť do Skalice po originálny Skalický trdelník, ľudia boli kreatívni a vymysleli spôsob jeho domácej prípravy. Cesto sa vtedy namotá namiesto trdla napríklad na plechovku alebo drevený kolík, následne sa obalí alobalom a upečie vo vyhriatej rúre. Už ste to niekedy skúšali? Verím však, že vo vôni a chuti – originál je jednoducho originál.
Hrušovský lepník – nováčik medzi tradičnými registrovanými špecialitami?
O zaradenie do zoznamu potravín s chráneným zemepisným označením sa snaží aj regionálna slovenská špecialita, ktorá je zatiaľ možno menej známa, a to Hrušovský lepník. Táto tradičná pochúťka má korene v obci Hrušov, ktorá sa nachádza na južnej časti Banskobystrického kraja v trojuholníku miest Veľký Krtíš, Krupina a Šahy. Ochutnať ju však môžete aj na rôznych podujatiach, trhoch a jarmokoch po celom Slovensku, kde ju Hrušovčania pripravujú už viac ako päť rokov v kamennej peci na kolesách. Už ste o ňom počuli?
Hrušovský lepník je mäkký a krásne nadýchaný koláč z vláčneho kysnutého chlebovo-zemiakového cesta vzhľadom pripomínajúci posúch alebo podplamenník. Pripravuje sa okrúhly alebo napoly preložený s priemerom približne 30 cm, a s náplňou vo vnútri alebo na povrchu, ktorá potom špecificky dopĺňa jeho chuť. Milovníci sladkého môžu originálny Hrušovský lepník ochutnať na sladko, a to buď s lekvárovou alebo s tvarohovo-zemiakovou náplňou posypanou mletou škoricou a cukrom, na záver potretý roztopeným maslom alebo masťou. Pre tých, ktorí preferujú slané chute sa táto tradičná regionálna delikatesa pripravuje na slano s cesnakovou náplňou alebo vo vnútri plnená kapustovou náplňou a na povrchu taktiež potretá roztopeným maslom alebo masťou.
Ako sa musí pravý Hrušovský lepník piecť, aby mal dokonalú chuť?
Originálne sa Hrušovský lepník pečie v kamennej peci pri teplote nad 300 °C, v ktorej sa kúri tvrdým drevom ako je agát, buk, dub, či hrab. Po dohorení dreva sa uhlíky zhrnú do zadnej časti pece. Lepníky sa zvykli piecť v peci pred chlebom, aby gazdiná zistila, či je pec správne rozohriata. Pečú sa poukladané vedľa seba, podľa druhu cca 5 – 10 min a počas pečenia sa posúvajú, aby sa upiekli zo všetkých strán. Toto je pôvodný spôsob prípravy Hrušovského lepníka, podľa ktorého sa vyrába zhruba 300 rokov. Vďaka tradičnému spôsobu pečenia má táto slovenská špecialita nielen vôňu kvásku, ale aj magickú vôňu dreva, popola a dymu.
Ochrane a osvete Hrušovského lepníka sa venuje Občianske združenie Cesta hrušovských obyčají. Na Slovensku bol v roku 2014 Hrušovskému lepníku udelený certifikát na používanie značky “Regionálny produkt HONT”. Držíme mu palce a dúfame, že čoskoro rozšíri aj zoznam slovenských potravín s chráneným zemepisným označením registrovaným v Európskej únii. A tiež, že ho budeme môcť čoskoro ochutnať! Dali by ste si?